Черкаське крайове товариство Українського козацтва славить національних героїв: подвигу під Крутами 100 років

27 Янв Черкаське крайове товариство Українського козацтва славить національних героїв: подвигу під Крутами 100 років

Бій під Крутами відбувся 29(16) січня 1918 р. Саме під цією назвою він увійшов в історію, адже в ті морозні дні кульмінація збройного опору більшовикам відбулася якраз поблизу залізничної станції Крути, розташованої під однойменним селищем та поблизу села Пам’ятне. Це приблизно за 120–130 км на північний схід від Києва. Нерівний бій між 4-тисячним більшовицьким військом Михайла Муравйова та загоном київських гімназистів і студентів, бійців Вільного козацтва, що загалом нараховував чотири сотні (роти) вояків (до 600 бійців), тривав 5 годин.

Частина істориків вважає, що на перебіг подій російсько-української війни бій під Крутами вирішального значення не мав. Але це не зовсім так. Насправді він відіграв певну роль у долі України. По-перше, дав можливість придушити більшовицький заколот на заводі “Арсенал” у Києві; по-друге, посприяв евакуації Центральної ради та українського уряду (Генерального секретаріату); по-третє, позитивно вплинув на підписання Брестського миру, вигідного якраз Україні.

Найголовніший урок подвигу під Крутами полягає в тому, що у свідомості багатьох людей ця подія почала асоціюватися з героїзмом української молоді. До речі, сучасників, передусім киян, вразило поховання тіл 27 юнаків, які через збіг обставин потрапили після бою до полону. Більшовики були немилосердними до “класових ворогів” і того ж дня закатували їх (найімовірніше закололи штиками). Коли ж ленінська гвардія залишила Україну, відбулися похорони. Під час церемонії М. Грушевський чи не вперше назвав юнаків героями, а поет П. Тичина присвятив їм вірш “Пам’яті тридцяти”.

Десятиріччями комуністи замовчували цю сторінку історії. Лише в 2006 р. на місці бою було встановлено пам’ятник. З нагоди 80-ї річниці подвигу Монетний двір України випустив в обіг пам’ятну гривню. Однак нез’ясованих питань лишилося чимало. Ведучи мову про загиблих у тому бою юних українців, їхні відносини з владою, сучасний фізіономіст зазначає: “Такі люди в системі… зазвичай використовуються в першу чергу… Їх виховували… порядними, чесними, прививали речі, які мають бути фундаментальними, притаманними ідеальній людині…”.

Вшановуючи героїв Крут, ЧКТ УК звертає увагу на те, що серед них були вихідці з сучасної Черкащини. Зокрема Валентин Дмитрович Отамановський (1893 – 1964) народився в с. Яблунівці Смілянської волості Черкаського повіту. Людина освічена, знаний історик, бібліограф, краєзнавець, автор першого в Україні історико-правового монографічного дослідження Вінниччини. 1912 р. Валентин закінчив із золотою медаллю 5-ту Київську гімназію. Далі навчався в Київському університеті св. Володимира та Київському політехнічному інституті. Належав до напівлегальної студентської організації “Українська громада”. 1914 р. заснував таємну організацію Братство самостійників, учасники якої поділяли самостійницькі погляди М. Міхновського. Командир Аверкій Гончаренко високо оцінив Отамановського в бою під Крутами. 1929 р. В. Отамановського репресували.  Він проходив у справі вигаданої чекістами СВУ. Терплячи багаторічні поневіряння, зумів вижити. 1956 р. захистив докторську дисертацію. Реабілітований у 1989 р.

Ще трагічніше склалася доля Миколи Георгійовича Ганкевича (? – 29 січня 1918). Він народився в сім’ї священика, яка мешкала в с. Юзефівка (нині Йосипівка) Васильківського повіту. У дитячому віці разом із батьком переїхав у с. Вергуни Черкаського повіту. У бою під Крутами потрапив у полон і був розстріляний. Похований разом зі своїми побратимами на Аскольдовій могилі в Києві.

Пам’ятаючи героїв Крут, варто знати таке:

1) Подвиг під Крутами особливий тим, що по суті це чи не перший за роки модерної України рішучий, самовідданий, безкомпромісний бій за Україну, її державність; 2) Цей бій дала молодь, що помітно зближує її з сучасними захисниками нації й держави; 3) Як 100 років тому, так і тепер політичний клас України пасе задніх, і ця незадовільна оцінка торкається всіх: і влади, і опозиції. Аби не повторювати помилок, історію треба знати.

Слава ГЕРОЯМ КРУТ!

Слава Україні!

 

Отаман ЧКТ УК Віталій Чепелуха,

хорунжий ЧКТ УК Юрій Присяжнюк

з усім крайовим товариством

 

Please follow and like us:
No Comments

Post A Comment