Черкаське крайове товариство Українського козацтва провело – Фестиваль-конкурс козацької творчості імені І.Гонти та М. Залізняка

18 Дек Черкаське крайове товариство Українського козацтва провело – Фестиваль-конкурс козацької творчості імені І.Гонти та М. Залізняка

КОЗАЦЬКА ПЕДАГОГІКА НА УМАНЩИНІ

В  Умані відбулося велике козацьке дійство – Фестиваль-конкурс козацької творчості імені І.Гонти та М. Залізняка, присвячений другій річниці відкриття пам’ятника героям Коліївщини. Метою фестивалю-конкурсу є популяризація української козацької культури і народних традицій, сприяння розвитку вітчизняного мистецтва, формування патріотичної свідомості дітей та молоді, виховання естетично, фізично, духовно здорової нації; усвідомлення практичної важливості проводити паралелі засобами історії, культури та духовності задля кращого майбутнього, якого очікує український народ і зокрема кожен із нас.


Українське козацтво як культурно-історичний феномен є однією з найяскравіших сторінок літопису боротьби народу за політичну і державну незалежність. Велика заслуга саме козацтва полягає в тому, що ми – українці є народом, нацією, яка має свою історичну спадщину, свою національну гідність. Сьогодні в багатьох регіонах України почалося активне відродження козацьких виховних традицій. Молодіжні козацькі осередки функціонують у багатьох навчальних закладах. У своїй діяльності вони керуються національною ідеологією, філософією, світоглядом та духовністю як складовими становлення національної системи вітчизняної козацької педагогіки.


Ще у 2014 році з ініціативи Українського козацтва на Черкащині стартував процес створення козацьких класів у навчальних закладах. Перший козацький клас із 28 учнів було відкрито на базі Черкаської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 6 Черкаської міської ради у вересні 2014 року.
На виконання рішення колегії Черкаської обласної державної адміністрації від 14.07.2016 з 1 вересня 2016 року козацькі класи було створено у кожному районі та місті обласного значення. Наразі в області вже функціонує 54 таких класи, у яких навчається 1043 учні.


Юні козачата навчаються та виховуються за програмами виховної роботи, спрямованими на формування кращих рис громадянина-патріота своєї держави у дусі традицій козацької педагогіки та виховання. Вони відвідують гуртки, факультативні курси та курси за вибором за програмами: „Котигорошко“, „Юні краєзнавці“, „Влучний стрілець“, „Історія рідного краю“, „Черкащина козацька“, „Бойовий гопак“, „Стежками козацької звитяги“, „Лицарське козацтво“ та багато інших. Козацькі учнівські колективи співпрацюють з козацькими товариствами, волонтерськими організаціями та беруть активну участь у суспільному житті свого краю.


Для вшанування пам’яті ватажків Коліївщини, а також популяризації козацтва серед школярів та молоді у рамках обміну досвідом впровадження козацької педагогіки у загальноосвітніх навчальних закладах Черкаської області у перший день фестивалю-конкурсу козацької творчості імені І.Гонти та М.Залізняка до міста Умань з’їхалися представники козацьких класів Черкащини. Серед гостей були юні козачата Молодецької ЗОШ I-III ступенів Маньківської районної ради, Вікнинського НВК I-III ступенів Катеринопільської районної, Катеринопільської ЗОШ I-III ступенів №2 Катеринопільської районної ради та Кривоколінської ЗОШ I-III ступенів Тальнівської районної ради. Уманщина була представлена козацьким класом Уманської школи №3 та двома козацькими класами Дмитрушківської ЗОШ I-III ступенів Уманської районної ради.
Для участі у фестивалі-конкурсі козацькі класи готували флешмоб на козацьку тематику та презентацію у якій відобразили результати виховної та навчальної роботи за 2016-2017н.р. Навчальна робота здійснювалась відповідно до навчальної програми предметів варіативної складової стосовно козацької педагогіки, за якою навчалися учні козацького класу.
Козацьке свято розпочалось урочистим мітингом, присвяченим вшануванню видатних героїв Коліївщини – І.Гонти та М.Залізняка. Мітинг відкрив отаман Уманського коша імені І.Гонти, генерал-осавул Українського козацтва Володимир Сивак. Отаман наголосив, що українці – велика нація, а усвідомлення своєї значимості та зернини національної свідомості потрібно сіяти змалечку. З вітальним словом до присутніх звернувся Гетьман Українського козацтва Микола Пантелюк, який відмітив, що Черкащина є матір’ю вільного козацького духу. Він побажав учасникам дійства натхнення, любові до батьків та України. Символічно, що саме в цей день на святому місці для кожного козака – біля пам’ятника І.Гонті та М.Залізняку відбулася посвята в козачата. Ряди молодіжного куреня Уманського козацтва поповнились юними козачатами – учнями Городецької загальноосвітньої школи I-III ступенів (дир. Кузьменко І.М.) та козацької школи с. Вікнине Катеринопільського району (дир. – осавул УК Василь Кураш). Це був свідомий вибір школярів та їхніх батьків. На все життя врізались у дитячу пам’ять слова урочистої присяги, яку вони повторювали за Гетьманом.
Завдячуючи патріотам із Уманської самооборони, які провели майстер-клас, юні козачата мали змогу ознайомитись із зразками стрілецької зброї та повправлятись у розбиранні та збиранні автомата Калашникова. Крім учнів до основного складу козацтва було прийнято воїна-АТОвця Олександра Золотарьова.


Наступна частина фестивалю-конкурсу козацької творчості у номінації ”Козацька педагогіка” продовжилась у загальноосвітніх закладах Уманського району та міста Умань. Гостей приймала Уманська ЗОШ I-III ступенів №1, Уманська ЗОШ I-III ступенів №5, Уманська ЗОШ I-III ступенів №14, Уманський НВК I-III ступенів №17, Родниківська ЗОШ I-III ступенів, а також Городецька ЗОШ I-III ступенів, до якої завітав Гетьман Українського козацтва Микола Пантелюк.
Ділитись досвідом впровадження козацької педагогіки до цієї школи приїхали учні 7-го класу Молодецької ЗОШ I-III ступенів Маньківської районної ради на чолі з директором школи – отаманом Маньківщини, осавулом Українського козацтва Петром Карпенком.


У найкращих українських традиціях Гетьмана Українського козацтва зустріли на порозі школи з хлібом-сіллю. Гості з Маньківщини показали патріотичний флешмоб та провели зустріч зі школярами. Петро Миколайович Карпенко поділився досвідом козацького виховання та навчання під час роботи круглого столу. Цікавим та захоплюючим був майстер клас по різновидах стрілецької зброї, який провів отаман Карпенко. Наприкінці зустрічі маньківчани запросили городецьких школярів у гості до себе, а Гетьман подякував за чудову організацію свята та виразив сподівання, що такі зустрічі стануть традиційними.


Під час обговорення результатів конкурсної програми по козацькій педагогіці отаман Уманського коша імені І.Гонти, генерал-осавул Українського козацтва Володимир Сивак подякував класним керівникам та директорам шкіл за підготовку козацьких класів, а Гетьман Українського козацтва Микола Пантелюк вручив заслужені нагороди.


Почесним гостем фестивалю-конкурсу козацької творчості імені І.Гонти та М.Залізняка був керівник Науково-освітнього центру патріотичного виховання молоді Відкритого міжнародного університету розвитку людини ”Україна”, метр козацької педагогіки, Юрій Леонідович Мельничук. Шанований науковець високо оцінив ту роботу, яку проводить Уманське козацтво по впровадженню козацької педагогіки у загальноосвітніх навчальних закладах, та відмітив, що козацьке педагогічне надбання – це безцінна скарбниця народного досвіду, використання якого в наш час необхідне для виховання здорової нації та розбудови незалежної України.
Організатори фестивалю – козаки Уманського коша імені І.Гонти  ЧКТ УК висловлюють вдячність за підтримки Уманській міській адміністрації, Уманській районній раді, відділу освіти Уманської міської ради та відділу освіти, молоді та спорту Уманської райдержадміністрації.

ПРЕС-ЦЕНТР «Уманського козацтва» ЧКТ УК

Please follow and like us:
No Comments

Post A Comment