Черкаське крайове товариство Українського козацтва вшанувало пам’ять Великого Кобзаря

23 мая Черкаське крайове товариство Українського козацтва вшанувало пам’ять Великого Кобзаря

22 травня делегація ЧКТ УК у складі представників крайової та полкової старшини, козаків Свидівоцької сотні ім. Б. Хмельницького взяла участь у державних і громадських заходах, приурочених 156-й річниці перепоховання Тараса Шевченка в Україні. Основне дійство відбулося в Каневі, на Тарасовій (Чернечій) горі, де покоїться прах українського генія.

image (3)

Відомо, що попервах Т. Шевченка було схоронено в Петербурзі, на Смоленському кладовищі. Через 58 днів домовину з його тілом, згідно з заповітом та за клопотанням Михайла Лазаревського, було перевезено в Україну. Доречно зазначити, що спочатку труну доставили до Києва, де з небіжчиком могли попрощатися всі бажаючі (очевидці стверджували, що особливо багато було тоді молоді). 20 травня 1861 року на пароплаві “Кременчук” її перевезли до Канева.

image (6)

Дві доби домовина з прахом небіжчика перебувала в Успенському соборі, а 22 травня, після панахиди, її  віднесли на місце останнього спочинку Кобзаря. Невдовзі для українців, людей доброї волі всіх національностей і віросповідань це місце набуло особливого значення/звучання, оскільки велич Шевченка швидко подолала національні кордони, сягнула осяйних світових вершин. Не дивно, що в совєтські, фактично окупаційні для України часи самі спроби вшановувати день захоронення праху генія на Чернечій горі викликали лють і переслідування з боку кремлівських можновладців.

 

image (8)

Разом із численними учасниками дійства активісти ЧКТ УК поклали квіти на Шевченкову могилу, вшанували пам’ять Кобзаря хвилиною мовчання. На заході приємно було бачити багатьох освітян, зокрема й велику делегацію Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького, очолювану ректором Олександром Черевком.

image (4)

Під час короткого мітингу відбулася акція передачі представникові влади – віце-прем’єр-міністру України В’ячеславу Кириленку – тисяч звернень від черкаської громадськості щодо включення Канівського заповідника “Могила Тараса Шевченка” до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО – міжнародної міжурядової організації, спеціалізованої установи ООН з питань освіти, науки і культури. У спілкування з представниками делегацій, гостями, учасниками АТО, журналістами, пересічними відвідувачами козаки висловили свою підтримку цій важливій ініціативі.

 

Слава і вічна пам’ять Великому Кобзареві!

Слава Україні!

Крайовий отаман В. Чепелуха

Крайових хорунжий,

проф. Юрій Присяжнюк

 

Please follow and like us:
No Comments

Post A Comment