Черкаське крайове товариство українського козацтва на шпальтах газети ,,Черкаського краю,,

03 Апр Черкаське крайове товариство українського козацтва на шпальтах газети ,,Черкаського краю,,

Юрій Присяжнюк досліджує Самобутню шляхетність селян

Автор 

 У буремний час ідеологічної боротьби, національного спротиву неоімперіалістичній агресії, війни з путінським режимом принципово нового значення набуває поняття «патріот», «щирий та люблячий син своєї Батьківщини».

Благодатна земля Черкащини дарувала світу людей, які, продовжуючи справу своїх великих земляків, виховують справжніх українців, популяризують національні цінності, відкривають нові виміри національної історії. Серед таких — доктор історичних наук, професор, заступник завідувача кафедри історії та етнології України Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, заступник крайового отамана ЧКТ УК, радник гетьмана Українського козацтва з національно-патріотичного виховання молоді, генерал-хорунжий УК Юрій Присяжнюк.

1

Юрій Присяжнюк — відомий фахівець з історії українського селянства епохи модерності. Він першим в українській науці почав досліджувати проблему історії ментальності селянства, тобто верстви, якій належить унікально-важлива роль у минулому та сьогоденні України. Серед висновків науковця варто назвати обґрунтовані твердження про внутрішній світ селянина, його хазяйновитість, волелюбність та самобутню шляхетність. Оригінальними є його праці про сучасну українську освіту, де науковець знову ж таки одним із перших запропонував тлумачити цю інтелектуальну сферу суспільних відносин як своєрідне історичне явище, що потребує особливих підходів як до осмислення, так і реформування.

12768381_897864303655084_5127030076460673412_o

Життєвий і творчий щлях Ю.Присяжнюка тісно пов’язаний із освітньою галуззю. Народився 29 березня 1962 року в селі Павлівка Жашківського району. Навчався в Павлівській восьмирічній школі, Білоцерківському технікумі м’ясної та молочної промисловості, Кіровоградському державному педагогічному інституті імені О.С.Пушкіна, аспірантурі та докторантурі при Черкаському інженерно-технологічному інституті.

Віхами наукового становлення Юрія Присяжнюка стали захисти дисертацій: 4 квітня 1997 року в спеціалізованій раді при Донецькому державному університеті він захистив кандидатську дисертацію «Соціальне становище українського селянства Правобережної України в

60-90 рр. ХІХ ст.», а 15 жовтня 2008 у спеціалізованій вченій раді при Дніпропетровському національному університеті імені Олеся Гончара — докторську дисертацію «Українське селянство Наддніпрянщини другої половини ХІХ-початку ХХ ст. як соціоментальна історична спільнота». Успішність дисертаційних та інших дослідницьких робіт була досягнута завдяки тісній співпраці з ученими Черкас, Києва, Львова, Дніпропетровська, Івано-Франківська, Тернополя, Острога, Запоріжжя, Харкова, Донецька, Миколаєва (Україна), а також Мінська, Гродно (Республіка Білорусь), Жешова, Познані (Республіка Польща).

IMG_3623

Трудовий шлях ученого розпочався в уже далекому 1983 році, коли він викладав у рідній Павлівській школі. У неспокійні серпневі дні 1991-го переїхав до Черкас. Педагогічну діяльність продовжив у Черкаській гімназії №31. І хоча з 1993 року його життя тісно пов’язане з вищою школою, увесь цей час (за винятком 2005-2007) він не полишав гімназійної аудиторії. Водночас його діяльність у ВНЗ та академічних інституціях можна уявити за наступним переліком: Черкаський інженерно-технологічний інститут (1993-2001), Черкаський інститут управління бізнесом (1994-1995), Черкаський інститут соціального управління і права (1999), Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників (з вересня 2003-го до 2008).

З 2001 року працював доцентом кафедри історії (історії та етнології) України ЧНУ імені Богдана Хмельницького, а з 2009-го — професором названої кафедри. З 2011-го має вчене звання професора.

Перебуваючи на викладацьких посадах у ЧДТУ, а потім у ЧНУ імені Богдана Хмельницького, Юрій Присяжнюк завжди проводив активну науково-громадську роботу. Учасник десятків міжнародних, всеукраїнських та регіональних конгресів, конференцій, симпозіумів, читань та «круглих столів». У 2010-му був запрошений до наукового форуму (обговорення перспектив дослідження «незручного класу» — селянства), в якому взяли участь італієць Андре Граціозі, француз Даніель Бовуа, білорус Андрій Токць, українці Олександр Михайлик та Андрій Заярнюк. Матеріали форуму опубліковані в часописі «Україна модерна» (2010, №6). Багатогранно і плідно працює в сфері редагування та рецензування наукових збірників, журналів, періодичних видань.

Протягом трьох десятиліть Юрій Присяжнюк причетний до учнівського олімпіадного руху на Черкащині, також до організації й проведення в нашому регіоні Всеукраїнського конкурсу Малої академії наук України. У 1995 році його вихованець Іван Кравцов, тоді учень 8-го класу Черкаської гімназії №31, посів І місце на ІV всеукраїнському етапі олімпіади з історії за 9 клас. У 2007 під його керівництвом учень 11 класу Шабельниківського НВК Золотоніського району Андрій Осаволюк підготував і успішно захистив роботу на тему «Гетьман Богдан Ружинський», посівши І місце в Україні. У 2011 цей успіх повторив Ігор Пилипенко, а в 2013 — Марія Сіренко.

Юрія Присяжнюка знають за численними публікаціями в пресі, а ще як цікавого своїми оригінальними міркуваннями та змістовними коментарями гостя обласного радіо й телеефіру. Праці науковця відомі як в Україні, так і за її межами, мають високий індекс цитування та неабияке значення в сучасній історичній науці.

Колеги та студенти шанують та поважають Юрія Петровича за його професіоналізм, щирість, послідовність, активну громадянську позицію. Та головне — за високі моральні якості, справжній людиноцентризм, любов до рідної землі, наслідування та пропагування національних цінностей, дійсний патріотизм.

Педагогічний талант Юрія Петровича, ставлення до учня як до зрілої персони з власним світоглядом та світосприйняттям дуже цінується його вихованцями. Студенти Ю.Присяжнюка, натхненні глибоким змістом його лекцій, вступають до аспірантури, захищають дисертації, стають послідовниками наукових студій свого керівника — Учителя (з великої літери). Та студентську й учнівську любов важко осягнути одними лише досягненнями й нагородами. Чи часто у наші дні доводиться бачити, як випускники на святі «останнього дзвоника» підкидають на руках викладача, скандуючи його прізвище?

IMG_3564

Значним є внесок Юрія Присяжнюка у відродження та популяризацію Українського козацтва. Так, лише протягом кількох років Юрій Петрович організував та провів десятки науково-практичних конференцій, що були присвячені історії козацтва, організував роботу щодо належної презентації ЧКТ УК, актуалізації проблем націо- та державотворення, та головне — національно-патріотичного виховання молоді. Така діяльність, за словами Ю.Присяжнюка, «виконує роль ствердження того чи іншого варіанту життєвої правди» в умовах ведення інформаційної війни. Нині доктор історичних наук, професор Юрій Присяжнюк пов­ний творчих задумів, але найбільше прагне прислужитися «бідовому» поколінню своїх батьків, осмислення історії яких, за великим рахунком, науковці лише починають.

29 березня Юрій Присяжнюк відзначає 55-річний ювілей. Шануємо ваш, Юрію Петровичу, багатий досвід, високий професіоналізм, наукові й педагогічні досягнення, вагомий внесок у розвиток системи освіти! Щиро бажаємо козацького здоров’я, натхнення, оптимізму і нових плідних здобутків! Нехай яскраві промені вашої енергії та благодатні зерна таланту педагога, вченого, організатора, засіяні вами на ниві української освіти та науки, зростають щедрим урожаєм здоров’я, добра і любові!

Анна НОВАК,

колектив редакції газети «ЧЕРКАСЬКИЙ КРАЙ»

Прес-центр ЧКТ УК

Please follow and like us:
No Comments

Post A Comment