Черкаське крайове товариство Українського козацтва чи не вперше потрапило в поле зору науковців

16 Фев Черкаське крайове товариство Українського козацтва чи не вперше потрапило в поле зору науковців

14 лютого 2016 р. на базі Черкаського національного університету ім. Богдана Хмельницького відбувся ІІІ-й (обласний) етап Всеукраїнського конкурсу Малої академії наук України. Серед його учасників, у секції історія України, увагу учасників, гостей та членів журі привернув захист роботи на тему “Українське козацтво: новітня сторінка історії (1990-і – середина 2010-х рр.)” учнем 9-го класу Єрківської ЗОШ I–III ступенів ім. Героя України В. Чорновола Катеринопільської районної ради Даніілом Нікітюком.

Як зазначив молодий дослідник у своєму виступі, актуальність теми його розвідки зумовлена активізацією козацького руху в Україні в роки новітньої державності. Нині Українське козацтво сукупно нараховує тисячі активістів обох статей, усіх дорослих вікових категорій. Воно помітно впливає на громадсько-політичне життя країни, відіграє одну з ключових ролей у розвитку дуже затребуваного в умовах відбиття російської агресії на Донбасі волонтерства. Метою дослідження став системний аналіз/синтез ідейно-організаційних засад, практичної діяльності сучасного Українського козацтва. У прагненні досягти зазначену мету автор окреслив історичні передумови виникнення (відродження) сучасного Українського козацтва, з’ясував структурне оформлення цього громадського руху, визначив його основні цілі, простежив напрями діяльності регіональних (крайових, полкових, сотенних) підрозділів, охарактеризував світогляд та соціальний портрет українського козака рубежу ХХ – початку ХХІ століття.

У результаті проведеного дослідження було встановлено, що сучасне козацтво постало як результат громадської активності частини українського суспільства і є своєрідною асоціацією самодіяльних об’єднань громадян України, які використовують козацькі традиції та цінності, існують і діють з метою розбудови Української нації. Потужний імпульс до розвитку козацтва дали події, пов’язані з боротьбою за демократію, європейські перспективи та захист України від російської агресії. Проте непересічне значення має і робота з національно-патріотичного виховання, особливо молоді. Сама ж юнь, перше покоління новітньої України вже продемонструвало свою ключову роль у змаганнях за зазначені пріоритети. Д. Нікітюк вважає, що подальше ствердження козацького духу на Черкащині, в усій Україні підсилить потенціал патріотичного виховання, якісно зміцнить громадянське суспільство, яке є запорукою незворотності позитивних змін.

Одноголосним рішення членів журі робота Д. Нікітюка отримала високе, третє призове місце. Поза всяким сумнівом вона є перспективною для подальших досліджень.

 

image002

Учні Єрківської середньої школи ім. Героя України В. Чорновола в козацькому вбранні. У центрі Д. Нікітюк – автор наукової роботи МАН України

image005

Олексій Драгун – козак ЧКТ УК, бунчужний, студент-історик ЧНУ ім. Б. Хмельницького, воїн-доброволець, який захищає Україну від російської агресії на Донбасі

Юрій Присяжнюк – доктор історичних наук, професор, полковник УК, науковий керівник наукової роботи Д. Нікітюка

Please follow and like us:
No Comments

Post A Comment