ЧЕРКАСЬКЕ КРАЙОВЕ ТОВАРИСТВО УКРАЇНСЬКОГО КОЗАЦТВА ‒ активний учасник Холодноярської прощі

06 Авг ЧЕРКАСЬКЕ КРАЙОВЕ ТОВАРИСТВО УКРАЇНСЬКОГО КОЗАЦТВА ‒ активний учасник Холодноярської прощі

Проща означає дорогу до Бога. Це поняття інтерпретують також як прощення гріхів, мандрування вірян до святих місць та ін. У пошуках джерел духовної ідентичності та національного самоствердження одним із таких місць православні віряни новітньої України вважають знамените урочище Холодний Яр ‒ реліктовий лісовий масив на Черкащині, тісно пов’язаний із унікальною історичною спадщиною.

Холодноярська проща, як перше у своєму роді всеукраїнське паломництво до святинь Холодного Яру, відбулася 25‒26 липня 2015 р. Ініціатором та модератором виступило Синодальне управління військового духовенства УПЦ КП, персонально ‒ митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан. Водночас найактивніше до патріотичного заходу долучилося Українське козацтво, підрозділи його Черкаського крайового товариства. Безпосередню участь узяв гетьман УК Микола Пантелюк.

Кульмінаційною подією Холодноярської прощі стало освячення святійшим патріархом Київським і всієї Руси-України Філаретом на хуторі Буда Чигиринського району першої в Україні церкви останнього отамана Запорізької Січі Петра Калнишевського (1690/91‒1803; канонізований у 2008). Мова йде про щойно збудований оригінальний дерев’яний храм, однією з його особливостей якого є іконостас, що його тримають на руках різьблені з дерева запорізькі козаки.

ЧКТ УК виконало великий обсяг організаційної та ін. роботи на всіх етапах підготовки та проведення прощі. Власне саму нову форму національно-патріотичного виховання воно сприйняло й підтримало як вкрай затребувану часом ідею. Завдяки зусиллям крайового отамана Віталія Чепелухи до спонсорської співпраці було залучено відому в Україні АПК “Маїс” (керівник ради директорів С. Терещук), що дало змогу покрити значну частину фінансових витрат. Водночас козаки виконали різноманітні практичні завдання: від охоронних функцій до господарських, пов’язаних із перевезенням людей, облаштуванням табору та проведенням заходів на х. Буда, в с. Суботові та м. Чигирині.

Українське козацтво виявилося причетним до Холодноярської прощі й, так би мовити, “тематично”. Справа в тому, що ця акція покликана започаткувати традицію паломництва серед представників силових і військових структур, членів їхніх сімей. Вона має допомогти духовно та національно-патріотично згуртовувати передусім тих представників української людності, котрі зі зброєю в руках боронять державну незалежність, територіальну цілісність та суверенітет України в протистоянні з напрочуд підступним ворогом ‒ російсько-терористичними банд-формуваннями. І хоча козацтво не є ні державною структурою, ні власне військовою організацією, воно, згідно чинного законодавства та статуту, позиціонує себе й діє як передовий загін, перший резерв борців за святу українську справу.

Нижче, на світлинах, представлені епізоди участі Українського козацтва в Холодноярській прощі, зокрема: біля стін легендарної Іллінської церкви благословення від патріарха Філарета отримали військові підрозділи та зведена козацька сотня; гетьман УК М. Пантелюк (справа) провів оперативну нараду з генеральним писарем В. Коваленком та крайовим отаманом В. Чепелухою; обов’язки прапороносця ЧКТ УК у ті дні виконував писар Черкаської сотні ім. Б. Хмельницького В. Нечуйвітер; українські пісні лунали у виконанні Руськополянського народного хору (під керівництвом народного артиста України О. Стадника), більшу половину якого становили козаки й берегині козацької сотні ім. П. Дорошенка.

Слава Ісусу Христу!

Слава Україні та її героям-захисникам!

 

Крайовий хорунжий ЧКТ УК,

професор Юрій Присяжнюк

Прес-Центр ЧКТ УК Надія Селіонова.

Please follow and like us:
No Comments

Post A Comment