
23 мая Черкаське крайове товариство Українського козацтва вшанувало пам’ять Великого Кобзаря
22 травня делегація ЧКТ УК у складі представників крайової та полкової старшини, козаків Свидівоцької сотні ім. Б. Хмельницького взяла участь у державних і громадських заходах, приурочених 156-й річниці перепоховання Тараса Шевченка в Україні. Основне дійство відбулося в Каневі, на Тарасовій (Чернечій) горі, де покоїться прах українського генія.
Відомо, що попервах Т. Шевченка було схоронено в Петербурзі, на Смоленському кладовищі. Через 58 днів домовину з його тілом, згідно з заповітом та за клопотанням Михайла Лазаревського, було перевезено в Україну. Доречно зазначити, що спочатку труну доставили до Києва, де з небіжчиком могли попрощатися всі бажаючі (очевидці стверджували, що особливо багато було тоді молоді). 20 травня 1861 року на пароплаві “Кременчук” її перевезли до Канева.
Дві доби домовина з прахом небіжчика перебувала в Успенському соборі, а 22 травня, після панахиди, її віднесли на місце останнього спочинку Кобзаря. Невдовзі для українців, людей доброї волі всіх національностей і віросповідань це місце набуло особливого значення/звучання, оскільки велич Шевченка швидко подолала національні кордони, сягнула осяйних світових вершин. Не дивно, що в совєтські, фактично окупаційні для України часи самі спроби вшановувати день захоронення праху генія на Чернечій горі викликали лють і переслідування з боку кремлівських можновладців.
Разом із численними учасниками дійства активісти ЧКТ УК поклали квіти на Шевченкову могилу, вшанували пам’ять Кобзаря хвилиною мовчання. На заході приємно було бачити багатьох освітян, зокрема й велику делегацію Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького, очолювану ректором Олександром Черевком.
Під час короткого мітингу відбулася акція передачі представникові влади – віце-прем’єр-міністру України В’ячеславу Кириленку – тисяч звернень від черкаської громадськості щодо включення Канівського заповідника “Могила Тараса Шевченка” до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО – міжнародної міжурядової організації, спеціалізованої установи ООН з питань освіти, науки і культури. У спілкування з представниками делегацій, гостями, учасниками АТО, журналістами, пересічними відвідувачами козаки висловили свою підтримку цій важливій ініціативі.
Слава і вічна пам’ять Великому Кобзареві!
Слава Україні!
Крайовий отаман В. Чепелуха
Крайових хорунжий,
проф. Юрій Присяжнюк
Please follow and like us:
No Comments